2020. december

Kommunikációról közérthetően.
Avagy:  Communicare neccese est (Kommunikálni muszáj 
Pompeius nyomán szabadon)
A kommunikációról szeretnék ismereteket közzétenni, a jobb megértés érdekében.

A kommunikáció fontos része életünknek.

Hogy ír erről Göndör András kommunikációs szakember:

"Communicare necesse est, kommunikálni pedig muszáj, mondhatjuk Pompeius szállóigévé vált intelmét kissé módosítva (eredetileg: Navigare necesse est, azaz: hajózni muszáj), aki viharba került hajósainak állítólag így folytatta: vivere non est necesse, vagyis élni viszont nem muszáj. 
Ha élni akarunk, kommunikálni muszáj, s akarunk vagy sem, nem tudunk nem-kommunikálni."

Már születésünk pillanatától kezdve egészen halálunkig kommunikálunk. Kommunikálunk a munkahelyünkön, a családban, rokonaink körében, a boltban, villamoson, vezetés közben autóstársainkkal stb. A felsorolás azért érdekes, mert mindenkivel másképpen kommunikálunk. És ez fontos a dolgok megértéséhez.
Más kommunikációt kell alkalmazni a közvélemény felé (külső kommunikáció), mást a belső munkatársak felé (belső kommunikáció). Ez a tevékenység szakértelmet igényel.

A kommunikáció legegyszerűbb meghatározása: kommunikáció minden, amelyben információ továbbítása történik.

„Tégy jót és beszélj róla! Ha rosszat cselekedtél arról is beszélj és mond el, hogy orvosolod a hibát” – tanítják a kommunikációs képzéseken.

-  A leglényegesebb, hogy mit akarunk elmondani, fontos eldönteni, hogy kire mi tartozik, kinek miről kell tudni?

-  Fontos kérdés, hogy milyen csatornákat használunk a tájékoztatásra, milyen kommunikációs eszközöket alkalmazunk és mikor.

-  Aztán fontos kérdés még, hogy ki az, aki az információkat közzé teszi, (ki tájékoztathat, hogy az hiteles legyen), ki, kivel kommunikál?

-   Nem lényegtelen kérdés, hogy mekkora összeget szánunk erre a célra.

Minél nagyobb egy szervezet, annál többe kerül a tájékoztatás. Nyilvánvaló, hogy egy kis településen (pl. 5000 fő lakos szám alatt), ahol a hivatali dolgozók létszáma sem magas, kisebb csoport szükséges a tájékoztatás megszervezéséhez, mint ott, ahol 20-50 ezren laknak és 20–30, vagy ennél jóval több a hivatal dolgozói létszáma. De gyorsan hozzáteszem, hogy egy kis településen ugyanolyan fontos a kommunikációs folyamatok szervezése, mint egy nagyobb városban.

Lehetséges, hogy lesz, aki nem ért velem egyet, de én különbséget teszek a PR (Public Relations) és a „sima” tájékoztatás célját szolgáló kommunikáció között.

A Public Relations, menedzsment tevékenység, úgynevezett „vezérfüggő” tevékenység. A PR a hírnévről szól, és ez a kommunikáció tudatos szervezésével irányítható. A tájékoztatás, lehet spontán tevékenység, amennyiben a tájékoztató személy (aki jogosult információk közzétételére, aki feladatának tekinti a tájékoztatást)  egy extrovertált egyéniség, jó beszédkészséggel, megfelelő írástudással rendelkező valaki, és nem utolsó sorban jó teherbírású, viszonylag sok idővel rendelkezik.

Én PR párti vagyok, mert a PR-tevékenység magában foglalja (foglalhatja) a tájékoztatást, például egy önkormányzat esetében a közvéleményt érintő folyamatokról szóló tájékoztatást, és a legfőbb vezető személye iránti megfelelő hírnév megteremtését is. Két legyet ütünk egy csapásra.
De ehhez tudatos szervezési munka szükséges és ezt kizárólag szakember tudja megfelelő színvonalon végezni.

_____________________________________

Ha így terjednek az információk, akkor az nem biztos, hogy jó megoldás.
Jobb megbízható forrásból informálódni!

_____________________________

Néhány fogalmat még megemlítek.

A kommunikáció leegyszerűsített folyamata:  KÖZLŐ ---- CSATORNA ---- BEFOGADÓ

Alapvetően a kommunikáció lehet egyoldalú és két (több) oldalú. Egyoldalú, amikor a befogadónak nincs lehetősége a válaszra (pl. TV) a másik, amikor párbeszéd tud kialakulni. Ez nagyon leegyszerűsített meghatározás. Kicsit tudományosabban megfogalmazva:
A közlési folyamat lefolyása szempontjából a kommunikáció lehet: teljes - amikor a fogadótól értékelhető válasz érkezik, részleges - amikor a közlő észleli, hogy a fogadó "vette" az üzenetet, de válasz nem érkezik, és egyoldalú amikor a közlő nem tudja, hogy üzenete eljutott-e a fogadóhoz. 

A kommunikáció természetesen ennél jóval bonyolultabb folyamat, ha csak arra gondolok, hogy szegény diákok évekig ezt tanulják, képzelhető, hogy mennyi  tárgyi információval találkoznak még. Most elégedjünk meg ennyivel.

Összefoglalva, lehet készíteni csodás terveket, lehet százezreket áldozni színes magazinokra, honlapokra, blogokra, de a legelső feladat, dönteni a szándékról, arról, hogy akarok-e kommunikálni. Így válik lehetségessé a kommunikációs eszközök tartalommal való megtöltése. Ugyanis, ha megvannak az eszközök, de nincs tartalom, akkor….

Vissza kezdőlapra

Visszaélés jelentése Bővebb információ