2021. március

FILM KÖZBEN REKLÁM,

VAGY REKLÁM KÖZBEN FILM?

A kultúra és a politika összefonódása című írásban (Egy művelődésszervező gondolatai a kultúráról I. fejezetben találhatják meg) arról írtam, hogy a politika miként használja fel többek között a filmművészetet az emberek agyába történő betelepedés céljára.  Arról is volt szó ott, hogy ezt az „agymosást” ma már - más módszereket is bevetve -  ellenőrizhetetlen nagyvállalatok végzik a facebookon twitteren keresztül.

A témát más szemszögből vizsgálva előtérbe kerülnek a reklámok. Olvashatták véleményemet, hogy ma már nem az árut reklámozzák, hanem csinos, vonzó nők és sportos testalkatú férfiak, bizonyos esetekben alaposan kisminkelt ötven-hatvan pluszos hölgyek, urak szerepeltetésével, egyfajta életérzést, azonosulási vágyat kívánnak ébreszteni a nézőkben.

Ki az, aki egy 60-70 milliós Ferrarit azért vesz meg, mert egy félperces reklámfilmben egy a szélben lobogó hajú mutatós hölgy egy macsó férfi mellett száguld 180-al az úton?  Vagy egy Rolex órát azért vesz meg, mert Roger Federer-nek is olyan van.

A szakemberek azt mondják, (és a Coca-Colát hozzák példának), hogy a Coca-Colának nem kell a reklám, pusztán azért csináltatnak videókat, hogy egyrészt piaci jelenlétüket jelezzék, másrészt besulykolják a nézőkbe a "Coca-Cola érzést".

A gyógyszer reklámok egy következő fejezetet nyitnak meg. Meg kell említeni, hogy az „átkosban” tilos volt a gyógyszerek reklámozása, jól felfogott egészségügyi okokból – gondolom.
Ma már megbotránkoztató az a gyógyszer dömping, amivel a TV-ben „etetik” a nézőket. 

Ami leginkább megbotránkoztat a TV-reklámokkal kapcsolatban az, hogy nem lehet végig nézni egy filmet, mert tíz percenként reklámokat sugároznak közben és ezzel lehetetlenné teszik, hogy a néző beleélje magát egy történetbe, azt háborítatlanul végig élvezze. 

Az a véleményem, hogy ezzel a módszerrel megsértik a szórakozáshoz, ismeretszerzéshez fűződő jogaimat, ha van ilyen egyáltalán. Gondolom sokan vagyunk úgy, hogy a reklám alatt végezzük el szükségleteinket, visszük be a TV elé a vacsorát, az italt, szaladunk ki a folyosóra, vagy a kertbe elszívni egy cigarettát.   

Azt gondolom (a tévedés jogát fenntartva), hogy ezt tudatosan teszik így. Nem engedik (számomra ismeretlen ok miatt), hogy egy történetet az emberek úgy nézzenek végig, hogy abba bele tudják élni magukat.  Élményt, kikapcsolódást okozzon az adott film, vagy más műsor. Egy másfél órás filmből 2,5-3 órás filmet csinálnak azzal, hogy több alkalommal ugyanazokat a reklámokat közbeiktatják. Mi ez, ha nem „agymosás”?

Tudom, hogy a reklámoknak köszönhető, hogy a TV csatornák üzemelnek. A reklámokért befolyó pénzből tartják fent magukat a TV-társaságok. Ez egy nagy üzlet.

Számomra az lenne elfogadható, ha a reklámokat a filmek előtt, és után sugároznák, akár negyed óráig vagy fél óráig és a filmek és különböző műsorszámok közben hagynák, hogy a nézők háborítatlanul élvezhessék az aktuális programot.

Gondolom, többen lesznek, akik ezt másképpen gondolják. Nem baj, nekem ez a véleményem. Lehet ellenkezni, lehet engem megcáfolni és észérveket felhozni a meglévő rendszer mellett. Észérveket említettem, nem olyat, ami azt mondja, „…Amerikában is ez van…”

Vissza kezdőlapra

Visszaélés jelentése Bővebb információ